Zupa RAMEN

SHODA – MARKA SOSÓW SOJOWYCH
12 grudnia 2017

Ramen to japońska zupa, przygotowana od podstaw, na wywarze mięsnym, z dodatkiem sosu sojowego lub miso oraz różnych składników, wśród których makaron odgrywa główną rolę. Można więc napisać, że ramen to danie składające się z rosołu, makaronu i innych składników, których rodzaj zależy od zastosowanej receptury.

Sama nazwa potrawy pochodzi od chińskiego słowa „lāmiàn” (拉麺), oznaczającego rodzaj makaronu z mąki pszennej, spożywanego w Chinach, skąd to ramen przywędrował do Japonii.

Rodzajów ramenu jest bardzo wiele. Nie ma sformalizowanego przepisu. Każdy kucharz wymyśla własną niepowtarzalną recepturę. Wyróżnia się kilkadziesiąt jej typów, a do najpopularniejszych należą:

  • tonkotsu przygotowany jest na bazie bogatego wywaru z mięsa wieprzowego. W efekcie posiada gęstą konsystencję i jest dość tłusty. Do zupy dodaje się niewielką ilość warzyw oraz czasem mięsa. Często serwowany jest z pastą z nasion sezamu.

 

  • shoyu to lekki bulion z sosem sojowym. Rosół z kurczaka, okazjonalnie z dodatkiem wieprzowiny lub wołowiny. Doprawia się go sosem sojowym, przez co jest ciemniejszy od innych rodzajów ramenu. Główne dodatki to: szczypiorek, wodorosty, jajka na twardo, pędy bambusa i soi.

W przeciwieństwie od innych zup japońskich, tę odmianę, często przygotowuje się na ostro. Wystarczy szczypta czarnego pieprzu, kilka kropel oleju chili lub 3 pieprzu syczuańskiego

  • miso – na bazie pasty z fermentowanej soi,

silnie zjaponizowana odmiana potrawy, pochodząca z Hokkaido. Przyrządzana jest na bazie mięsa z kurczaka i ryb oraz silnie przyprawiana pastą miso. Podaje się ją wraz z dodatkiem kiełków sojowych, sezamu, cebuli, wieprzowiny, kapusty pekińskiej, białego pieprzu i czosnku

  • shio – czysty bulion drobiowy.

stanowi najbardziej podobną do typowych, chińskich zup odmianę ramenu. Podobnie jak one jest rodzajem lekkiego, odtłuszczonego rosołu przyrządzanego na bazie kurzego mięsa lub wieprzowiny. W jej skład wchodzi głównie drób lub pulpety drobiowe, ryby, kapusta pekińska, cebula lub szczypiorek, pory i pędy bambusa

Ramen należy do grupy potraw typu fast food, a na jest pierwowzorem zup błyskawicznych.
Aż trudno w to uwierzyć mając na uwadze różnorodny, ZDROWY skład tego dania.

Pyszna propozycja dla osób, które interesują się zdrową, orientalną kuchnią!

U nas znajdziecie pełną ofertę orientalnych produktów.